دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱

آیا رئیس جمهور جدید آمریکا از شراکت استراتژیک اباما با منطقه جنوب شرق آسیا عقب نشینی خواهد کرد؟

استراتژی ترامپ در قبال جنوب شرق آسیا چه خواهد بود؟

ترامپ

دونالد ترامپ با پیروزی غافلگیر کننده اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تاریخ ساز شده و در عین حال لرزه بر اندام مردمان بسیاری انداخته است. در واقع، ظهور او می تواند محرک انقلابی باشد که نه تنها بنیادهای سیاسی آمریکا، که حتی صلح جهانی و رونق اقتصادی را بلرزاند. در این میان، جنوب شرق آسیا نیز یکی از مناطقی است که احتمالا به زودی ترس و واهمه را حس خواهد کرد.

به گزارش سایت سئول تهران ، ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی خود، نوعی جهان بینی را به نمایش گذاشت که اساس آن، "در اولویت قرار گرفتن آمریکا" بود. تاکید ترامپ این بود که تنها به صلاحدید خود تن به تعهدات بین المللی آمریکا خواهد داد. این اظهارات، بسیاری از متحدان و شرکای ایالات متحده آمریکا را به واهمه انداخته است؛ از جمله شمار زیادی از کشورهای جنوب شرق آسیا، که نگرانند مورد فراموشی و غفلت یکی از ضامن های کلیدی ثبات در منطقه قرار گیرند.

این وضعیت، درست مغایر با شرایطی است که در مدت 8 سال گذشته جریان داشته است. باراک اباما در طول دو دوره ریاست جمهوری خود بی وقفه تلاش کرد تا روابط آمریکا را با جنوب شرق آسیا مستحکم کند. در مدت رهبری اباما، آمریکا موفق شد معاهده "دوستی و همکاری" را در جنوب شرق آسیا بنا نهاد و همچنین به مجمع آسیای شرقی (East Asia Summit) ملحق شد.

به علاوه، در سال 2003 آمریکا به نخستین شریک مذاکره ای آسه آن تبدیل شد تا یک هیأت دائمی را برای این سازمان تاسیس کند. سال گذشته ایالات متحده آمریکا یک شراکت استراتژیک را با آسه آن تعریف و طراحی کرد. و اوایل امسال نیز اباما نخستین مجمع آمریکا-آسه آن را در خاک آمریکا میزبانی کرد. اباما همچنین چهار کشور عضو آسه آن را به توافق نامه "شراکت ترانس-پاسیفیک" (کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس و کشورهای حوزه اقیانوس آرام) اضافه کرد. این توافق نامه یک اَبَر معاهده ی منطقه ای است که تبادلات اقتصادی آمریکا را با کشورهای منطقه گسترش می دهد.

اوباما همچنین به استحکام روابط دو جانبه آمریکا با اغلب کشورهای منطقه کمک کرده، و در جریان دو دوره ریاست جمهوری خود به 9 کشور از مجموع 10 کشور جنوب شرق آسیا سفر رسمی داشته است. اگر ماجرای تعطیلی دولت آمریکا در سال 2013 اباما را وادار به لغو سفر خود به برونئی نکرده بود، کارنامه وی در رابطه با جنوب شرق آسیا بسیار کامل و بی نقص می شد.

البته بدون تردید، روابط آمریکا با تایلند و فیلیپین در جریان دومین دوره ریاست جمهوری اباما مخدوش شده که دلیل آن، انتقادهای رئیس جمهور آمریکا از نقض هنجارهای دموکراتیک و حقوق بشری در هر دو کشور مذکور بوده است. اما این موضوع در مقایسه با پیشرفت هایی که در روابط آمریکا با اندونزی، لائوس، میانمار، سنگاپور و به ویژه ویتنام حاصل شده، چندان به چشم نمی آید.

اقدامات اباما در رابطه با کشورهای جنوب شرق آسیا، همگی بخشی از یک استراتژی بزرگتر بوده اند؛ این استراتژی که "چرخش به سمت آسیا" خوانده می شد، نخستین بار در سال 2011 از سوی ریاست جمهوری آمریکا اعلام شد. هدف از این راهکار، حفظ اولویت استراتژیک منطقه آسیا-پاسیفیک برای آمریکا بود و مورد استقبال اغلب بازیگران منطقه نیز واقع شد؛ خاصه آن که با تمایل آنها برای کنترل و مهار جاه طلبی های هژمونیک چین در منطقه نیز سازگار بود.

اما اکنون، تمام این شرایط می تواند متحول و دگرگون شود. به احتمال زیاد، تمرکز اصلی ترامپ معطوف به مسائل داخلی آمریکا، البته به هزینه منافع استراتژیک آمریکا در خارج از کشور خواهد بود. در واقع، ممکن است ترامپ از حضور استراتژیک خود در آسه آن عقب نشینی کند و باعث شود روابط کشورهای منطقه با آمریکا مخدوش شود. اگر ترامپ در نشست های مهم منطقه ای، از جمله مجمع آسیای شرقی حضور نیابد، تزلزل روابط آمریکا با کشورهای منطقه حتمی خواهد بود.

منبع: روزنامه هرالد کره http://www.koreaherald.com/

ترجمه: فرهاد فرجاد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.