دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹

توافق کره جنوبی و 6 کشور آمریکای مرکزی برای معاهده تجارت آزاد

کره جنوبی روز پنجشنبه با 6 کشور منطقه آمریکای مرکزی برای یک معاهده تجارت آزاد به توافق رسید. انتظار می رود این معاهده مسیر چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا را برای حضور جدی در آمریکای مرکزی هموار کند.

به گزارش سایت سئول تهران به نقلل از روزنامه تایمز کره ، صنایع و انرژی کره جنوبی بنا بر این معاهده، کره جنوبی و 6 کشور نیکاراگوئه، السالوادور، هوندوراس، کاستا ریکا، پاناما و گواتمالا توافق کرده اند تا تعرفه های تجاری کالاهای تولیدی هر کشور را ظرف 10 سال پس از اجرایی شدن معاهده تا حدود 95 درصد کاهش دهند.

مذاکرات رسمی طرفین برای این معاهده یک سال و نیم پیش، در ژوئن 2015 آغاز شده بود.

کشورهای عضو معاهده در نیمه نخست سال میلادی آینده و پس از کار بر روی جزئیات، واژگان و عبارات معاهده، آن را رسما امضا خواهند کرد.

پس از امضای رسمی، معاهده تجارت آزاد پیش از اجرایی شدن باید به تصویب قوای مقننه کشورهای عضو نیز برسد.

وزارت بازرگانی، صنایع و انرژی کره جنوبی اعلام کرد معاهده تجارت آزاد کره-آمریکای مرکزی (FTA) نخستین توافق تجاری منطقه آمریکای مرکزی با یک کشور آسیایی است.

کیم هاک دو، معاون وزارت بازرگانی، صنایع و انرژی کره جنوبی گفت: "معاهده FTA به شرکت های کره جنوبی کمک خواهد کرد تا از یک حاشیه رقابتی در منطقه آمریکای مرکزی برخوردار شوند."

وی افزود: "ما می توانیم پایگاهی تاسیس کنیم تا از طریق دیگر شبکه های FTA به کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی ورود کنیم."

وزارت بازرگانی، صنایع و انرژی کره جنوبی همچنین اعلام کرد هر یک از کشورهای آمریکای مرکزی، فهرست کالاهای خاص خود را دارد که می تواند مشمول کاهش تعرفه ها قرار گیرد. از جمله کاستا ریکا قرار است بلافاصله یک درصد گمرکی اعمال شده بر روی خودروهای مسافربری کره جنوبی را حذف کند. در حالی که هوندوراس قرار است ظرف 8 سال آتی، تعرفه 5 درصدی واردات خودروهای کره جنوبی را حذف کند."

این کشورها همچنین بازارهای لوازم آرایشی و بهداشتی، دارو، و لوازم خانگی خود را مرحله به مرحله به روی کمپانی های کره جنوبی باز خواهند کرد.

از طرف دیگر، کره جنوبی تعرفه های گمرکی بر قهوه، شکر، موز، آناناس و انبه تولیدی آمریکای مرکزی را ظرف 7 سال آتی حذف خواهد کرد.

حجم تجارت بین کره جنوبی و 6 کشور آمریکای مرکزی سال گذشته به 4 میلیارد دلار رسید که معادل با 0.4 درصد از مجموع تجارت خارجی کره جنوبی بوده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.