دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹

نماینده سابق کنگره آمریکا: پیروزی ترامپ تاثیری بر روابط سئول و واشنگتن نخواهد گذاشت

جی کیم

جی کیم، عضو پیشین مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا گفت به رغم نگرانی های موجود مبنی بر تاثیر گرفتن روابط ایالات متحده و کره جنوبی از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اتحاد واشنگتن و سئول در بلند مدت آسیبی نخواهد دید.

کیم در مصاحبه با خبرگزاری رسمی کره جنوبی (یونهاپ نیوز) گفت: "دلیلی ندارد که روابط سئول و واشنگتن آسیب ببیند."

به گزارش سایت سئول تهران ،ترامپ بارها نظرات تندی را درباره اتحاد نظامی بین دو کشور بیان کرده و مدعی شده کره جنوبی می بایست به خاطر اعزام نیروهای آمریکایی به این کشور، بهای بیشتری بپردازد. واشنگتن در حال حاضر حدود 28 هزار و پانصد نیرو در کره جنوبی دارد که به عنوان نیروی بازدارنده در مقابل تهاجم کره شمالی به این کشور اعزام شده اند.

کیم با اشاره به این که هیچ یک از روسای جمهور پیشین آمریکا اقدامی برای خروج نیروهای آمریکایی از شبه جزیره کره نکرده اند، گفت: "باید ببینیم آیا ترامپ این نظرات را به عنوان یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده، یا به عنوان یک رئیس جمهور نیز همین نظر را خواهد داشت؟"

کیم افزود: "حتی در کره جنوبی نیز کاندیداها نمی توانند به طور معمول تمام وعده های انتخاباتی خود را اعمال کنند."

به گفته وی، تقسیم کردن هزینه های حفظ نیروهای آمریکایی در حال حاضر به واسطه مذاکرات بین دو کشور مورد تصمیم گیری و توافق قرار گرفته است. به رغم آنچه ترامپ در گذشته بیان کرده، کره جنوبی سهم خود را برای حضور نیروهای آمریکایی می پردازد و حتی فرماندهان نظامی آمریکا نیز حمایت مالی سئول را تایید می کنند.

قانونگذار پیشین مجلس نمایندگان آمریکا گفت ترامپ به احتمال زیاد وعده خود را مبنی بر دیالوگ مستقیم با کره شمالی، دنبال خواهد کرد.

کیم گفت: "ترامپ مساله هسته ای کره شمالی را آن طور که باراک اباما مسکوت نگه داشت، کنار نمی گذارد."

کیم در سال 1961 به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و در سال 1992 به عنوان نخستین شهروند آمریکایی-کره ای به نمایندگی از ایالت کالیفرنیا به عضویت در مجلس نمایندگان آمریکا در آمد. وی سه دوره نماینده کنگره بود.

این قانونگذار پیشین کنگره آمریکا که اکنون 77 ساله است، پیش بینی کرده بود که ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد؛ هر چند اغلب رسانه های جریان اصلی با قطعیت از پیروزی هیلاری کلینتون سخن می گفتند.

کیم گفت: "مسائلی را که با احساسات عمومی مرتبط است، نمی توان همانند مسائل ریاضی حل و فصل کرد. این کار، نیازمند تجربه و غریزه است. ترامپ به خاطر دستاوردهایش نبود که به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد. مردم به او رای دادند، زیرا از سیاستمداران خسته شده بودند."

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.