یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸

نخستین دور مذاکرات کره و ژاپن درباره توافق اشتراک اطلاعات نظامی

پرچم ژاپن و کره

دولت های کره جنوبی و ژاپن نخستین دور مذاکرات خود را درباره امضای توافق موسوم به "امنیت عمومی اطلاعات نظامی" در توکیو برگزار کردند.

به گزارش سایت "سئول تهران" به نقل از  وب سایت خبری هان کیوره (the hankyoreh) این مذاکرات 5 روز پس از آن انجام شد که وزارت دفاع کره جنوبی از قصد خود برای ترغیب ژاپن به امضای توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی خبر داد. در حالی که روند مذاکرات به سرعت در جریان است، وزرای دفاع هر دو طرف از تشریح جزئیات مذاکرات خود در توکیو اجتناب کرده اند.

یکی از مقامات وزارت دفاع کره جنوبی گفت: "مذاکرات در خصوص محتوای کلی، بر اساس متنی انجام شده که در سال 2012 مورد توافق طرفین قرار گرفته است."

همین مقام کره جنوبی افزود برای تعیین زمان دور بعدی مذاکرات باید با طرف ژاپنی هماهنگی های لازم به عمل آید.

وزارت دفاع کره جنوبی اطمینان داده که مذاکرات در سریع ترین حد ممکن ادامه خواهد یافت زیرا پیش نویس توافق نامه پیش از این در سال 2012 مورد موافقت طرفین قرار گرفته و فقط بازبینی ها و ضمایم باید مورد مذاکره قرار گیرد.

با این حال هنوز در خصوص امضای نهایی توافق نامه تردیدهایی وجود دارد. دلیل اصلی این تردیدها، نامشخص بودن توانایی سئول در پیشبرد سیاست های خود پس از بحران سیاسی ای است که طی چند روز اخیر گریبانگیر رئیس جمهور کره جنوبی شده است. محبوبیت رئیس جمهور پارک گئون هی پس از افشای فساد مالی چوی سون سیل – از مشاوران سابق پارک- تک رقمی شده است. از سوی دیگر، آمریکا که شدیدا خواستار امضای توافق نامه مذکور است، و همچنین ژاپن اکنون با نگرانی چشم به رویدادهای عرصه سیاست داخلی کره دوخته اند.

یک متغیر بالقوه دیگر، قانون ویژه ای است که در خصوص حفاظت از اسرار دولتی در دسامبر 2013 توسط رئیس جمهور ژاپن شینزو آبه مصوب شده است. روزنامه راست گرای سانکی شیمبون در 31 اکتبر گزارش داد دولت ژاپن مجددا تاکید ورزیده که توافق نامه اطلاعات امنیتی کره جنوبی و آمریکا باید مطابق با قانون ویژه حفاظت اسرار دولتی ژاپن بازبینی شود. دولت ژاپن مدعی است از آنجا که این قانون ویژه در ژوئن 2012 – زمان امضای توافق نامه بین کره جنوبی و آمریکا- هنوز موجود نبوده است، توافق بین سئول و واشنگتن باید یک بار دیگر با توجه به مفاد قانون ژاپن مورد بازبینی قرار گیرد.

در عین حال، سه حزب عمده اپوزیسیون در کره جنوبی وعده داده اند برای مخالفت با توافق امنیت عمومی اطلاعات نظامی بین ژاپن و کره با یکدیگر همراه شوند. همزمان، شماری از کارشناسان و صاحب نظران کره ای نیز نگرانی های خود را در خصوص این توافق ابراز کرده اند.

کیم دونگ یوپ، استاد انستیتو مطالعات خاور دور در دانشگاه کیونگ نام، می گوید: "مساله کلیدی این است که این توافقنامه، پیش برنده یک سیستم دفاع موشکی سه جانبه خواهد بود. سیستم مذکور، دومین مرحله از برنامه دفاع موشکی سه مرحله ای است که توسط آمریکا و برای استقرار در شبه جزیره کره طراحی شده است."

وی می افزاید: "اگر ما این توافق نامه را در صدر تصمیم گیری های خود برای استقرار سامانه موشکی موسوم به THAAD (ترمینال دفاع نواحی مرتفع) قرار دهیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که چین کنار بایستد و هیچ کاری نکند."

منتقدان توافق نامه، همچنین از موضع متناقض رئیس جمهور کیم درباره این مساله سخن می گویند. در ژوئن 2012، رئیس جمهور وقت کره جنوبی لی میونگ باک (2008-2013) تلاش کرد تا توافق نامه را به صورت پنهانی امضا کرد اما با مخالفت شدید افکار عمومی روبرو شد و از این کار منصرف شد. در آن زمان، خانم پارک این گونه به اقدام رئیس جمهور واکنش نشان داد که "روند نامناسب امضای توافق نامه، بسیار تاسف بار بوده است."

   

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.