جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۸

نجیب رزاق: مالزی از مدل اقتصادی کره جنوبی الگوبرداری می کند

نجیب رزاق

نجیب رزاق نخست وزیر مالزی گفت کشورش برای افزایش بهره وری و نوآوری اقتصادی، به دنبال الگوبرداری از مدل اقتصادی کره جنوبی است.

به گزارش سایت سئول تهران ،رزاق در مصاحبه با نشریه تایمز کره گفت به دقت توسعه اقتصادی کره را پیگیری می کند تا ببیند کره جنوبی چطور به سمت یک اقتصاد دانش محور و ارزشمند گذار کرده است.

وی گفت: "ما به شدت علاقمند به الگوی اقتصادی کره هستیم و از نزدیک تحولات این اقتصاد خلاق و نوآوری های مستمر آن را پیگیری می کنیم. ما امیدواریم از این لحاظ، درس های زیادی از کره بیاموزیم."

اشتیاق رزاق به الگوبرداری از مدل اقتصادی کره، برگرفته از سه اصلی است که وی برای توسعه اقتصاد مالزی در نظر گرفته است: ثبات و پایداری، جامعیت و دربرگیری، و نوآوری.

وی گفت: "یک اقتصاد پایدار، اقتصادی است که در آن، همزمان با توسعه کشور، از محیط زیست نیز مراقبت و پاسداری می شود. دربرگیری و جامعیت، یعنی این که اطمینان یابیم با سرمایه گذاری در آموزش، تمام مردم از مهارت های صحیح برخوردار می شوند. در نهایت، سعی می کنیم بر روی نوآوری های تجاری شده و مفید، متمرکز شویم."

به گفته رزاق، مالزی در تلاش است تا بخش دانش محور اقتصاد خود را تقویت کند. این کشور می بایست وابستگی خود را به نیروی کار خارجی کاهش دهد و به جای آن، بر روی افزایش سطح آموزش و مهارت های بومی متمرکز شود و با بالابردن بهره وری، سطح درآمدها را ارتقا دهد.

رزاق که از سال 2009 نخست وزیر مالزی است، گفت روابط کره جنوبی و مالزی به پشتوانه همکاری های تجاری بین دو کشور، طی دهه های پیش رو تقویت خواهد شد.

رزاق که تاکنون در آوریل 2011 و دسامبر 2014 دو سفر رسمی به کره جنوبی داشته، معتقد است تبادلات آموزشی بین دو کشور زمینه را برای توسعه روابط مساعد خواهد ساخت.

وی در نخستین سفرش به کره جنوبی توافق نامه ای را برای همکاری های دو جانبه در عرصه آموزش ابتدایی و عالی امضا کرد. رزاق در دومین سفر توافق کرد تا زبان کره ای به عنوان یکی از زبان های خارجی در مدارس مالزی تدریس شود و همچنین برنامه ای برای تبادل معلم بین دو کشور به اجرا در آید.

رزاق گفت: "کره یکی از مقاصد اصلی دانشجویان مالزیایی برای ادامه تحصیل، به ویژه در رشته های مهندسی از جمله هوافضا، معماری، بیوشیمی، الکتریک و الکترونیک است."

وی افزود: "این دانشجویان، سفیران ما برای آینده هستند و وجود آنها به من اطمینان می دهد که روابط دو کشور، کماکان رو به رشد و مستمر خواهد ماند."

در حال حاضر، بیش از 3500 دانشجوی کره ای در مالزی تحصیل می کنند و بیش از 600 دانشجوی مالزیایی نیز در کره جنوبی تحصیلات دانشگاهی را دنبال می کنند.

نقش کره در یکپارچه سازی کشورهای عضو آسه آن

نجیب رزاق تاکید کرد کره جنوبی باید نقشی مهم در طرح یکپارچه سازی جامعه اقتصادی آسه آن ایفا کند. این طرح رسما از اواخر سال 2015 به اجرا درآمده است.

وی گفت: "برای موفقیت این طرح، جامعه اقتصادی آسه آن باید ارتباطات قدرتمند جهانی داشته باشد و کره جنوبی موقعیت مناسبی برای ساخت روابط نزدیک اقتصادی با کشورهای آسیایی و دیگر کشورهای جهان دارد."

وی گفت توافق نامه های AEC (جامعه اقتصادی آسه آن) و FTA (تجارت آزاد کره-آسه آن) چارچوب ارزشمندی را برای تقویت روابط اقتصادی فراهم آورده است.

رزاق گفت: "طبق توافق FTA، تعرفه ها برداشته شده و افزایش سطح آزادسازی تجارت به عنوان بخشی از طرح ارتقای توافقنامه قلمداد شده است. این ابتکارات تجاری همچنین منجر به توسعه تجارت و سرمایه گذاری دو جانبه شده است."

نخست وزیر مالزی به طور مشخص، خواستار سرمایه گذاری بیشتر شرکت های کوچک و متوسط کره جنوبی در منطقه آسه آن شد و گفت به اعتقاد وی، سرمایه گذاری این شرکتها به تحقق هدف "تبادلات تجاری 200 میلیارد دلاری بین کره و کشورهای آسه آن تا سال 2020" که در نشست اعضای آسه آن در سال 2014 مصوب شد، کمک می کند.

رزاق گفت: "شرکت های کوچک و متوسط می توانند نقشی اساسی در این زمینه ایفا کنند. شرکت های کوچک کره ای برای سرمایه گذاری در آسه آن گزینه های ایده آلی به شمار می آیند زیرا تولیدات آنها راه به بازارهای جهانی می یابد."

وی افزود: "در مالزی، ما متعهد هستیم تا با این شرکتها همکاری کنیم. ما امیدواریم طی سال های آتی بتوانیم تعداد بیشتری از این شرکتها را جذب کنیم."

نخست وزیر مالزی گفت مرکز تجاری کره-آسه آن باید در افزایش همکاری های دو جانبه از طریق تبادل ایده ها و فرهنگ، نقش ایفا کند.

به گزارش سایت سئول تهران ،رزاق گفت: "مرکز تجاری کره-آسه آن در سال 2016 فعالیت های زیادی داشته و برای چند سال پیش رو نیز برنامه های زیادی را تدارک دیده است که یکی از آنها، تمرکز روی جوانان کره ای و کشورهای عضو آسه آن است. من اطمینان دارم تمام این ابتکارات به تقویت بیشتر روابط منجر خواهد شد."

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.