شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۹

بانک‏های کره سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ را افزایش می‏دهند

لی جئونگ-هوان هر هفته متن یک فیلمنامه را می‎خواند و سپس جلساتی را همکاران و مقامات صنعت فیلم برگزار می‏کند تا درباره سرمایه‏گذاری و تولید آن فیلم تصمیم گرفته شود.

در نگاه اول، به نظر می‎رسد این مرد 51 ساله، یکی از سرمایه‏گذارهای معمولی "چونگ مورو" – معادل هالیوود در کره جنوبی- است. اما او یک متصدی امور بانکی است که در بانک صنعتی کره (IBK) به تامین سرمایه برای فیلمسازان می‏پردازد.

مرکز "سرمایه‏گذاری برای تولیدات خلاقانه" که در بانک صنعتی کره و تحت نظر لی اداره می‎شود، به واسطه تامین سرمایه برای پروژه های غول آسای سینمایی طی چند سال گذشته، سود زیادی را عاید این بانک کرده است.

لی در مصاحبه با خبرگزاری یونهاپ می گوید: "نخستین چیزی که هر روز صبح چک می کنم، تعداد تماشاچیان فیلم ها و تعداد سالن های سینمایی است که در حال اکران فیلم های تحت سرمایه گذاری ما هستند."

لی که رئیس یک تیم 13 نفره است می گوید تیم او دائما جلساتی را برگزار می کند تا درباره سرمایه گذاری روی فیلم های جدید، تصمیم گرفته شود.

عرصه فرهنگ و هنر در کره طی سال های اخیر به عنوان یک منبع عظیم رشد و شکوفایی، امیدوار کننده نشان داده است. در عین حال، بانک های کره ای که با کاهش بی سابقه نرخ سود و رقابت شدید دست و پنجه نرم می کنند، در تلاش برای یافتن منابع جدید رشد، به شکلی فزاینده روی به سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ آورده اند.

در دورانی که کره جنوبی به دنبال تقویت صنایع فرهنگی به عنوان یکی از موتورهای کلیدی رشد در آینده است، سرمایه گذاری بانکها در تولیدات فرهنگی می تواند مشکل کمبود بودجه را که مدتهاست پیش روی صنایع فرهنگی قرار داشته، از میان بردارد.

طی سال های اخیر، موسیقی پاپ کره ای موسوم به کی.پاپ (K-pop) تبدیل به موجی فراگیر در سراسر دنیا شده و کره جنوبی را تبدیل به کشوری جریان ساز در عرصه موسیقی پاپ ساخته است.

لی می گوید از اواسط جولای – زمانی که رهبری مرکز سرمایه گذاری برای محتوای فرهنگی در بانک صنعتی کره را بر عهده گرفت- 3 فیلمنامه را به طور کامل بررسی کرده است.

اگر او و همکارانش یک فیلمنامه را مناسب سرمایه گذاری ببینند، آن گاه متن فیلمنامه را به گروه دیگری از کارکنان باتجربه بانک صنعتی کره می دهند تا نظر مشاوره ای آنها را هم جویا شوند. سپس فیلمنامه چند روند دیگر را هم طی می کند و سرانجام، بانک تصمیم نهایی را درباره سرمایه گذاری برای تولید فیلم، اتخاذ می کند.

بانک صنعتی کره 2.6 میلیارد وون (معادل 2.3 میلیارد دلار آمریکا) در فیلم سینمایی "عملیات کرومیت" سرمایه گذاری کرد. این فیلم که محصول 2016 است و لیام نیسون هنرپیشه معروف ایرلندی نیز در آن به ایفای نقش پرداخته، تاکنون بیش از 17 میلیارد وون در گیشه فروش داشته است. فیلم، ماجرای عملیات زمینی "اینچئون" را روایت می کند که در جریان جنگ کره (1953-1950) وضعیت نبرد را به نفع نیروهای سازمان ملل (به رهبری آمریکا) تغییر داد.

سرمایه گذاری بانک صنعتی کره برای تولید این فیلم بسیار سود آور بوده است زیرا فیلم تاکنون بیش از 6.8 میلیون تماشاگر داشته است.

دایره اوراق بهادار بانک صنعتی کره نیز پلت فرمی را ایجاد کرده که بر اساس آن سرمایه گذاران شخصی، 500 میلیون وون برای فیلم عملیات کرومیت سرمایه گذاری کرده اند. این پلت فرم در واقع فرصتی مغتنم برای مردم عادی است تا در یک فیلم سینمایی سرمایه گذاری کنند.

بانک صنعتی کره تاکنون مبلغ 222.7 میلیارد وون را در بیش از یکصد فیلم کره ای سرمایه گذاری کرده است. بازگشت سرمایه گذاری های این بانک در فیلم های سینمایی و دیگر محصولات فرهنگی، تا پایان ماه ژوئن امسال 15.7 درصد بوده که در بحبوحه رقابت بانکها برای افزایش سود، حاکی از عملکرد عالی این بانک است.

نرخ سود بانکی در کره جنوبی در حال حاضر به کمترین میزان خود یعنی 1.25 درصد رسیده است. سال گذشته میانگین حاشیه سود خالص چهار بانک بزرگ کره جنوبی، به 1.48 درصد رسید که رکوردی بی سابقه است.

پارسال کیم هاک-سون فیلمساز کره ای به یکی از شعبات بانک صنعتی کره مراجعه کرد تا برای فیلم خود با عنوان "خط مرزی شمال" وام بگیرد. این مراجعه وی، در نهایت به سرمایه گذاری 3 میلیارد وونی بانک صنعتی کره در این پروژه 8 میلیارد وونی منجر شد.

کیم می گوید: "اگر کمک بانک صنعتی کره را دریافت نمی کردم، به هر حال از پس ساختن فیلم بر می آمدم، ولی مطمئنا نتیجه نهایی، دیگر هیچ شباهتی به این اَبَر پروژه سینمایی نداشت."

"خط مرزی شمال" داستان رویارویی مرگبار ناوهای جنگی دو کره در سال 2002 در نزدیکی مرزهای دریایی آنها در دریای زرد را روایت می کند. این فیلم بیش از 6 میلیون تماشاچی داشته است.

کیم می افزاید: "احساس می کنم به نوعی پاداشم را دریافت کرده ام، نه به خاطر موفقیت تجاری فیلم، بلکه به آن خاطر که فیلم تاثیر خوبی روی مردم گذاشته است."

به گفته این فیلمساز، سربازان جوان تحت تاثیر این فیلم میهن پرستانه، سال گذشته و در پی بالا گرفتن تنش ها بر سر انفجار مین های زمینی کره شمالی و نقص عضو دو سرباز کره جنوبی، مرخصی های خود را به تعویق انداختند.

یکی دیگر از سرمایه گذاری های موفق بانک صنعتی کره، فیلم "قطار بوسان" بوده است. این فیلم، که در ژانر "زامبی ها یا مرده های متحرک" ساخته شده است، بیش از 10 میلیون تماشاگر داشته که در کشوری با 51 میلیون جمعیت، یک موفقیت بسیار بزرگ به شمار می رود.

از سال 2013 تاکنون 7 فیلم کره ای هر یک بیش از 10 میلیون تماشاچی را به سالن های سینما کشانده اند. از بین این فیلمها، بانک صنعتی روی 5 فیلم از جمله قطار بوسان سرمایه گذاری کرده است.

پوستر فیلم "عملیات کرومیت" با بازی لیام نیسون، محصول کره جنوبی، 2016

این بانک علاوه بر پروژه های سینمایی، در عرصه های دیگر از جمله محصولات موسیقی، انیمیشن، بازی های موبایل و تئاتر نیز سرمایه گذاری هایی داشته است.

سو یونگ-گو، استاد بازاریابی در دانشگاه زنانه سوکمیونگ، می گوید صنعت فیلم بسیار سود آور نشان داده و بازگشت سرمایه در سینما طی سال های اخیر افزایش یافته است.

وی می گوید: "در حالی که رشد اقتصادی کره جنوبی با کاهش روبروست، بسیاری بر این باورند که سینما می تواند فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری فراهم کند."

اخیرا دو موسسه مالی دولتی دیگر در کره جنوبی به جرگه سرمایه گذاران محصولات فرهنگی ملحق شده اند.

صندوق تضمین اعتبار کره اعلام کرده است که در 6 ماهه نخست امسال، ضمانت نامه های اعتباری خود را برای سازندگان محصولات فرهنگی تا 351.6 میلیارد وون افزایش داده است. این اقدام به معنای آن است که اگر سازندگان محصولات فرهنگی نتوانند وام های بانکی خود را باز گردانند، صندوق مذکور به جای آنها وام را خواهد پرداخت.

شرکت فاینانس تکنولوژی کره (The Korea Technology Finance Corp.) نیز وعده داده که امسال ضمانت نامه های مشابهی را به ارزش 300 میلیارد وون برای شرکت های سازنده محصولات فرهنگی از جمله بازی های آنلاین، فیلم های سینمایی، آثار موسیقی و انیمیشن ارائه می دهد. این شرکت قصد دارد ضمانت های اعتباری خود را تا سال 2020 به 500 میلیارد وون برساند.

در ماه می، بانک دولتی توسعه کره و شبکه رادیویی و تلویزیونی دولتی KBS یک صندوق 100 میلیارد وونی را برای سرمایه گذاری در محصولات فرهنگی کره جنوبی از جمله سریال های تلویزیونی، فیلم های سینمایی و بازی های الکترونیک دائر کردند.

بانک صادرات و واردات کره هم گفته است که قصد دارد دو صندوق مالی به ارزش 150 میلیارد وون برای سرمایه گذاری در نمایش های تلویزیونی و برنامه های تفریحی تاسیس کند.

بر اساس آمار دولتی کره جنوبی، سال گذشته صادرات فیلم های کره ای و دیگر تولیدات فرهنگی این کشور به 5.7 میلیارد دلار رسید. این رقم در سال 2011، معادل 4.3 میلیارد دلار بوده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.