چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۴

میراث کشتی غرق شده سلسله یوان در موزه ملی کره

369.png

در آگوست 1975، یک ماهیگیر در سواحل غربی کره صید نامعمولی را به ساحل رساند. در تور ماهیگیری او، 6 ظرف سرامیکی از جمله سفال هایی با لعاب سبز رنگ جمع شده بود که تاریخ آنها به قرن 14 میلادی و سلسله یوان در کشور چین باز می گشت. این صید باعث شد تا بسیاری گمان کنند یک کشتی غرق شده همراه با تعداد زیادی عتیقه در قعر آب های گل آلود جزیره جوئنگدو، سینان، در استان جنوبی جئولا وجود دارد.

یک سال بعد، باستان شناسان عملیات زیرآبی خود را برای یافتن بقایای این کشتی آغاز کردند. عملیات تا سال 1984 ادامه یافت. در این بزرگترین کاوش زیرآبی کره در نهایت حدود 24 هزار عتیقه پیدا شد؛ آنچه می تواند اطلاعات زیادی درباره تاریخ تبادل فرهنگی و تجارت دریایی در شرق آسیا به دست دهد.

اکنون برای نخستین بار، اشیاء جمع آوری شده از این کشتی غرق شده در موزه ملی کره در معرض دید عموم قرار گرفته است. نمایش این آثار تاریخی تا 4 سپتامبر ادامه دارد.

یی یونگ-هوون، مدیر عامل موزه ملی کره در یک نشست مطبوعاتی گفت: "این رویداد در زمان خود احتمالا سانحه بسیار بزرگ و مهمی بوده است. این کشتی چینی عازم ژاپن بوده که در مسیر خود به سمت بندر هاکاتا، با یک طوفان مهیب برخورد کرده است. حدود 40 تا 50 ملوان در کشتی حضور داشته اند و ما نمی دانیم از مهلکه جان به در برده اند یا نه."

وی افزود: "این یک اتفاق تراژیک بوده است اما در عین حال برای ما پنجره ای را به روی زندگی و تبادلات فرهنگی آن زمان باز می کند."

بار این کشتی، محموله ای متشکل از سرامیک های چینی، سکه، صندل، اجناس فلزی و ادویه بوده که به سفارش مشتریان ثروتمند ژاپنی تهیه شده بوده. کشتی چینی همچنین 7 قطعه سفال بسیار ارزشمند را حمل می کرده که توسط هنرمندان زبردست خلق شده بوده. از این کشتی غرق شده، حدود 360 برچسب کالا پیدا شده که هویت مشتریان ژاپنی و سفارش دهندگان اجناس را هویدا می کند.

آنچه در بخش نخست نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته، نشان دهنده محبوبیت کالاهای چینی نزد طبقه مرفه ژاپنی در زمان دولت نظامی و فئودال "کاماکورا شُگوناته" (1333-1192 میلادی) است. مقامات عالیرتبه دولتی، سامورایی های طبقه بالای جامعه و معابد برای تزئین اماکن و خانه های خود سرامیک های چینی و دیگر اقلام لوکس را سفارش می دادند. حدود 60 درصد از اشیاء کشف شده از کشتی غرق شده، شامل چینی هایی است که برای رفاه حال و زندگی مجلل ثروتمندان ژاپنی طراحی شده بوده.

کیم یونگ-می، متصدی این نمایشگاه می گوید: "لوازم چینی و سرامیکی برای مقاصد مختلفی استفاده می شده است؛ اما ژاپنی ها مایل بودند تا با این ظروف چای بنوشند، عود بسوزانند و یا به عنوان گلدان از آنها استفاده کنند."

در این نمایشگاه همچنین تعدادی نقاشی ژاپنی نیز به نمایش گذاشته شده که نشان می دهد ژاپنی ها تا چه حد به استفاده از لوازم مجلل چینی تمایل داشته اند. در این نقاشی ها می توان به وضوح ظروف و سفالینه های مشابه با آنچه از کشتی به دست آمده است را مشاهده کرد: تصاویری از جشن ها و ضیافت های معابد ژاپنی که در آنها از میزها و ظروف چایخوری چینی استفاده می شده است.

موزه ملی کره آثار تاریخی به جا مانده از کشتی تجاری چینی
را که در قرن 14 غرق شد، در معرض دید عموم قرار داده است.

در دوره کاماکورا، معابد و اماکن ژاپنی بسیاری از اقلام چینی را برای بازسازی و یا توسعه ساختمان های خود وارد می کردند. بررسی سوابق مربوط به کشتی غرق شده نشان می دهد برای بازرگانان چینی 40 روز زمان برده تا لوازم سفارش داده شده را آماده و بسته بندی کنند. این لوازم سپس به بندر نینگبو در جنوب شانگهای، منتقل و در تابستان 1323 از طریق کشتی عازم هاکاتا شده است.

این کشتی که برآورد می شود بیش از 200 تن وزن داشته یکی از بزرگترین کشتی های باری شرق آسیا در قرن 14 بوده است. کشتی 34 متر طول، 11 متر عرض و 3.7 متر ارتفاع داشته است. این کشتی برای حمل و نقل حجم زیاد بار طراحی شده بوده و می توانسته صدها ملوان و مسافر را در خود جای دهد. در بخش دوم نمایشگاه، بازدیدکنندگان با جزئیات بیشتری درباره کشتی آشنا می شوند.

باستان شناسان توانسته اند با ارزیابی و مطالعه اشیاء به دست آمده از کشتی غرق شده، درباره زندگی بر روی این کشتی تجاری گمانه زنی هایی داشته باشند. ملوانان چینی برای غذا، رشته، سبزیجات سرخ شده و گوشت می پخته اند. آنها از ادویه هایی مثل فلفل، زنجفیل و گل میخک در غذا استفاده می کرده اند. از این کشتی چند چاقوی آشپزی، تخته گوشت و دیگچه و کتری به دست آمده است. مسافرها برای گذراندن وقت در این سفر طولانی، شطرنج و تخته بازی می کرده اند. سفر دریایی از نینگبو به هاکاتا، بین 1 و نیم تا 2 ماه طول می کشیده است.

نمایشگاه "اکتشافاتی از کشتی غرق شده سینان" در گالری ویژه موزه ملی کره و تا 4 سپتامبر برپاست. بلیط این نمایشگاه از 2500 وون (برای کودکان) تا 5 هزار وون (برای بزرگسالان) متغیر است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه اینترنتی www.museum.go.kr مراجعه کنید.

منبع: هرالد کره www.Koreaherald.com

ترجمه: فرهاد فرجاد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.